Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

NCBR wspiera interdyscyplinarne kształcenie na studiach doktoranckich

NCBR wspiera interdyscyplinarne kształcenie na studiach doktoranckich

rozstrzygnięcie konkursu

Narodowe Cetnrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs nr POWR.03.02.00-IP.08-00-DOK/17 na Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich dotyczące zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich finansowany z Osi III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Cztery projekty z Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymały finansowanie.

Wydział Biologii

Tytuł Projektu: ATUT PhD Programme in Biology (Aktywny Trening UmiejęTności na kierunku PhD Programme in Biology)
Czas trwania projektu: od: 2018-10-01 do: 2023-09-29
Wartość projektu: 1 350 000,00
Cel projektu: Zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiów doktoranckich poprzez wsparcie interdyscyplinarnego, anglojęzycznego PhD Programme in Biology, w zakresie dyscyplin biologia i ekologia, o charakterze akademickim, dla 10 osób na Wydziale Biologii w latach 2018-2023.
Projekt posłuży realizacji celu szczegółowego POWER poprzez zwiększenie:

  1. jakości kształcenia na SD poprzez wsparcie: studiów doktoranckich o charakterze interdyscyplinarnym łączących biologię, ekologię, biologię medyczną, studiów doktoranckich prowadzonych w j. angielskim, wizyt studyjnych u potencjalnych pracodawców, zajęć prowadzonych przez Z naukowców, zagranicznych wyjazdów doktorantów, możliwości uzyskania stopnia dr w jednej z dyscyplin: biologii lub ekologii;
  2. efektywności kształcenia na studiach doktoranckich poprzez: zespoły doradców wspierających doktorantów, zapewnienie stypendiów naukowych, wprowadzenie zajęć typu Journal Club.

W ramach projektu planowane są dodatkowe działania dla doktorantów:

  • wyjazdy doktorantów na zagraniczne specjalistyczne kursy metodologiczne/szkoły/ konferencje/krótkoterminowe staże, których celem jest wspieranie mobilności i udziału w spotkaniach międzynarodowych
  • zajęcia prowadzone przez zagranicznych naukowców poprzez zwiększenie jakości studiów doktoranckich, kreowanie kontaktów naukowych, poznawanie najnowszych osiągnięć nauki
  • udział w wizytach studyjnych u potencjalnych pracodawców. Ich celem jest zwiększenie szans absolwentów na rynku pracy, praktyczne zastosowanie możliwość nawiązania kontaktów i transferu technologii)
  • stypendia naukowe, które mają na celu wspieranie efektywności i terminowej realizacji studiów doktoranckich

Wydział Filozoficzny

Tytuł Projektu: Międzynarodowy program studiów doktoranckich w zakresie cognitive neuroscience
Czas trwania projektu: od: 2019-01-01 do: 2023-12-31
Wartość projektu: 1 619 195,28
Cel projektu: modyfikacja i realizacja wysokiej jakości studiów międzynarodowych z dziedziny neuronauki poznawczej w zakresie nauk społecznych dla 12 osób na Wydziale Filozoficznym UJ w okresie 2019 – 2023. Grupę docelową projektu stanowią doktoranci z Polski i zza granicy, rozpoczynający karierę naukową, którzy wykażą potencjał i motywację do rozwoju kompetencji badawczych na poziomie międzynarodowym w zakresie neuronauki poznawczej.
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celu szczegółowego POWER "Zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich" poprzez realizację wysokiej jakości międzynarodowego programu kształcenia doktorantów wraz z kompleksowymi działaniami dodatkowymi.
Program odpowiada na zapotrzebowanie uczestników studiów doktoranckich dotyczące wysokiej jakości kursów, zwiększania mobilności, położenia nacisku na indywidualną współpracę z opiekunem naukowym oraz potrzebę umiędzynarodowienia studiów doktoranckich. W ramach projektu doktoranci będą realizować indywidualne programy badawcze obejmujące prowadzenie badań, wyjazdy zagraniczne. Dodatkowo zostaną objęci wysokospecjalistycznymi kursami. Uczestnicy programu objęci zostaną wsparciem finansowym umożliwiającym komunikację uzyskanych wyników badawczych na forum międzynarodowym, w tym na konferencjach i czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Rezultatem programu będzie wykształcenie elitarnej kadry badawczej, która będzie w stanie sprostać wyzwaniom nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy i tworzyć konkurencyjne wyniki badań naukowych.

Wydział Historyczny

Tytuł projektu: Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ
Czas trwania projektu: 01-03-2018 do 31-12-2020
Wartość projektu: 1 923 221,36 zł
Cel projektu: Celem projektu jest poprawa dostępności Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich poprzez opracowanie i realizację uzupełniającego programu wysokiej jakości studiów III stopnia na Wydziale Historycznym UJ.
W ramach projektu wsparcie uzyska 15 doktorantów/doktorantek, posiadających otwarty przewód doktorski.
Każdy z uczestników projektu otrzyma miesięczne stypendium w wysokości 2 200 zł na okres maksymalnie 24 m-cy oraz Indywidualny Fundusz Badawczy - 50. 000 zł/osobę. Fundusz może być wykorzystany na prowadzenie interdyscyplinarnych, indywidualnych badań naukowych w ośrodkach zagranicznych, w tym finansowanie dojazdów, staży, zakupu literatury, badań i analiz zewnętrznych, opłat konferencyjnych, opłat za publikacje, tłumaczeń.
Uczestnicy projektu wygłoszą referaty na konferencjach międzynarodowych.
Projekt zakłada również zaproszenie wybitnych wykładowców z zagranicy, którzy będą prowadzić warsztaty poświęcone badaniom w naukach humanistycznych relewantnych do tematów pracy doktorskich uczestników projektu. Zajęcia w ramach programu będą realizowane w języku angielskim.
Uzupełnieniem projektu są profilowane warsztaty interdyscyplinarne prowadzone przez wykładowców krajowych, w tym m.in. dotyczące poszerzania wiedzy w zakresie badań uczestników, jak na przykład ekonomia archeologiczna.

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim

Tytuł projektu: Descartes
Czas trwania projektu: 01-04-2018 do 31-03-2023
Wartość projektu: 4 745 820,00 zł
Celem projektu jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich poprzez opracowanie unikalnego i wzorcowego programu interdyscyplinarnych studiów doktoranckich bazując na najlepszych naukowo i dydaktycznie wydziałach oferujących studia doktoranckie z fizyki, informatyki i matematyki w okresie od 1.04.2018 do 31.03.2023.
Grupę docelową stanowią uzdolnieni absolwenci studiów z nauk matematycznych i fizycznych - 36 osób chcący kontynuować badania naukowe w zakresie matematyki, matem. i stosowanej, fizyki doświadczanej, mechaniki, fizyki teoretycznej j, informatyki, informatyki technicznej, geofizyki, biofizyki czy astronomii - na poziomie doktoratu.
Każdy z uczestników otrzyma stypendium w wysokości 1500 zł/ miesięcznie oraz dofinansowanie staży zagranicznych. Podstawowymi zadaniami projektu, służącymi realizacji założonych celów będą: zindywidualizowana, prowadzona na wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym opieka tutora, interdyscyplinarne wykłady specjalistyczne, seminaria Descartes dla wszystkich uczestników projektu które obejmować będą również szkolenia z umiejętności miękkich, interdyscyplinarny projekt realizowany w jednej z jednostek partnerskich (poza jednostką doktoranta) pod opieką mentora doświadczonego naukowca, oraz specjalistyczne staże zagraniczne służące zdobyciu niezbędnego doświadczenia kontaktów międzynarodowych.
Interdyscyplinarna oferta programowa studiów doktoranckich ma za cel nie tylko przeciwdziałanie atomizacji/izolacji prowadzonych badań, tak by nasz absolwent/ka nie miał/a problemów ze zmianą dziedziny badań oraz posiadł/a umiejętność pracy w zespołach interdyscyplinarnych i był/a przygotowany/a do rozpoczęcia kariery zawodowej poza akademią. Chcemy zaproponować modelowe rozwiązanie które przełamie stereotypowe podejście do doktoratu, jako wąskiej specjalizacji badań, po której młody naukowiec skazany jest wyłącznie na kontynuację prowadzonych badań.
Polecamy również
Pismo Dyrektora NCN w sprawie wysokości stypendiów doktoranckich

Pismo Dyrektora NCN w sprawie wysokości stypendiów doktoranckich

Raporty okresowe NCN i MNiSW za rok 2023

Raporty okresowe NCN i MNiSW za rok 2023

Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) na Uniwersytecie Jagiellońskim

Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) na Uniwersytecie Jagiellońskim

Nowa wersja Europejskiej Karty Naukowca

Nowa wersja Europejskiej Karty Naukowca