NCN - propozycje usprawnień w realizacji projektów

uwzględnienie propozycji NCN wymaga aktualizacji obowiązujących w UJ procedur wewnętrznych

Szanowni Państwo, W imieniu Prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna uprzejmie informujemy, że Narodowe Centrum Nauki zaproponowało usprawnienia i ujednolicenia warunków realizacji projektów badawczych, będące odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowisko naukowe. Szczegóły propozycji zostały przedstawione w piśmie Dyrektora NCN z 6 lutego br.

Doceniając otwartość NCN na dialog ze środowiskiem naukowym oraz możliwość, jaką stworzyło dla elastyczniejszej realizacji projektów badawczych, zwracamy uwagę, że niezmienna pozostaje rola i odpowiedzialność Jednostki w zakresie sprawowania nadzoru nad prawidłową realizacją projektu i wydatkowaniem środków publicznych. Podkreślamy również, że NCN, proponując nowy tryb wprowadzania zmian w warunkach realizacji projektów, zastrzega, że ocena ich zasadności odbędzie się na etapie rozliczenia projektu lub ewentualnej kontroli.

Uwzględnienie propozycji NCN wymaga więc aktualizacji obowiązujących w UJ procedur wewnętrznych oraz redefinicji podziału praw i obowiązków pomiędzy Uniwersytetem a Kierownikami Projektów, w taki sposób, aby ułatwić Państwu realizację projektów, minimalizując przy tym ryzyko negatywnych konsekwencji wprowadzanych zmian.
Wkrótce przedstawione zostaną Państwu nowe zasady dotyczące realizacji projektów NCN w UJ. Do czasu ich wprowadzenia we wszystkich sprawach związanych z realizacja projektów prosimy o stosowanie dotychczasowych zasad, a w przypadku wątpliwości konsultowanie propozycji zmian z opiekunami projektów w CAWP.